Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
A német külpolitika középpontjában az önállóság megteremtése kell hogy álljon, ledobva magunkról az USA-val szembeni alárendelt szerepet. Interjú.
„Voltak azért a választás előtt különböző ígéretei, például hogy falat építene a mexikói határra. Tartani fogja magát ehhez? Már csak azért is, hogy hihető maradjon saját választói számára?
Aki Trumpra szavazott, az tudta, hogy sok kérdésben nem mond igazat. De még így is sokak számára autentikusabbnak bizonyult, mint Hillary Clinton, aki egész munkássága fényében korruptnak és álságosnak tűnt. Volt tehát két olyan jelölt, akik közül egyikről sem mondható el, hogy legalább félig őszinte lenne. Hogy Trump tényleg valóra váltja-e ígéreteit, egyelőre kérdéses. Ér félni attól, hogy igen. Mexikóban erőset zuhant szerdán a tőzsde – a fenyegetéstől való félelem tehát valós.
(...)
Ursula von der Leyen védelmi miniszter azt mondta, lesokkolódott Trump győzelmétől. Mit jelent ez a transzatlanti kapcsolatokra nézve?
Ja, persze, ezek mindig lesokkolódnak, lesokkolódtak már a brexitnél is, mégsem változtattak semmit politikájukon. Nem találom túl meglepőnek ezt az eredményt. A közepes bérek ma az USA-ban alacsonyabbak, mint 40 évvel ezelőtt, minden nyereség a felső tízezer zsebébe folyt. Az emberek valamikor elkezdenek fellázadni, ha évtizedeken keresztül a többség ellenében kormányoznak. Ha ezen nem változtatnak sürgősen, a következő években nagyon gyakran le fogunk még sokkolódni.
A német külpolitika középpontjában egy önálló hang megteremtése kell hogy álljon, ledobva magunkról az USA-val szembeni alárendelt szerepet. Erre már régóta szükség lett volna, ma egyre inkább. Európának nem szabad Trump minden egyes piruettjére reagálnia. Saját érdekeit kell végre középpontba állítania.”